Spółdzielnia Mieszkaniowa “Południe”
ul. Broniewskiego 7, 87-800 Włocławek, tel. 54 234 28 14
Dział Analiz i Rozliczania Mediów
W tym dziale zajmujemy się następującymi zagadnieniami:
Przydatne druki i formularze
Pytania i odpowiedzi
Dlaczego muszę wymieniać wodomierze co 5 lat?
Okres ważności legalizacji wodomierzy wynosi 5 lat. Natomiast zgodnie z § 26 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. 2017 r., poz. 969) – okres ważności legalizacji wyrażony w latach – liczy się od dnia pierwszego stycznia roku następującego po roku, w którym legalizacja została dokonana.
Komunikat Głównego Urzędu Miar dotyczący legalizacji wodomierzy.
Kiedy otrzymam rozliczenie za centralne ogrzewanie?
To zależy od okresu rozliczeniowego oraz od tego, czy w budynku zamontowane są podzielniki ciepła.
Dla budynków z podzielnikami, jeśli przykładowo odczyt jest w styczniu, to rozliczenie powinno być pod koniec lutego lub na początku marca (szczegóły w załączniku – Odczyty i okresy rozliczeniowe dla c.o.).
Dla budynków bez podzielników rozliczenie powinno być do końca I kwartału.
Czy mogę zainstalować podzielniki kosztów ogrzewania w trakcie okresu rozliczeniowego?
Tak
Ile kosztuje zamontowanie jednego podzielnika kosztów ogrzewania?
Kosztu zakupu jednego podzielnika jest pokrywany z funduszu remontowego budynku. Koszt zamontowania jednego podzielnika wynosi 22,10 zł.
Dlaczego mam dopłatę z tytułu niebilansującej się wody?
Państwa indywidualne wodomierze są o wielokrotnie tańsze niż główny wodomierz budynku zainstalowany przez MPWiK. Wodomierze indywidualne mają wyższy tzw. próg rozruchowy (ok. 7-8 litrów), czyli ilość wody, która może być niezarejestrowana. Próg rozruchowy o wiele droższych wodomierzy MPWiK to ok. 1-2 litry wody. Dopłata z tytułu niebilansującej sią wody jest rozliczeniem różnicy wskazań wodomierzy indywidualnych oraz głównego wodomierza budynku.