Spółdzielnia Mieszkaniowa „Południe”

ul. Broniewskiego 7, 87-800 Włocławek, tel. 54 234 28 14

Dział Członkowsko-Mieszkaniowy

Kierownik
Lidia Gruszka
Telefon do działu
54 234 28 31
Pokoje
18, 19

W tym dziale mieszkańcy mogą:

  • Otrzymać zaświadczenia przysługującego prawa do lokalu, garażu (dot. prawa spółdzielczego własnościowego, lokatorskiego).
  • Otrzymać zaświadczenia dot. gruntu lokalu mieszkalnego i garażu.
  • Otrzymać wnioski dot.  wykupu gruntu lokalu mieszkalnego.
  • Otrzymać odpisy i kserokopie z dokumentacji akt lokalu i garażu.
  • Uzyskać informację przeniesienia prawa własności lokalu, garażu w związku z zamianą, sprzedażą, darowizną, podziałem majątku itp.
  • Uzyskać informację zawarcia umowy:
  • a) o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • b) najmu na czas nieokreślony,
  • c) najmu na czas określony.
  • Uzyskać informację ponownego zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
  • Uzyskać  informację uregulowania spraw spadkowych, działu spadku, rozwodu, unieważnienia małżeństwa, po wygaśnięciu prawa na rzecz osób bliskich.
  • Uzyskać informację przekazania lokalu do spółdzielni.
  • Uzyskać informację dot. założenia  księgi wieczystej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
  • Uzyskać informację przyjęcia w poczet członków spółdzielni dot. prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
  • Uzyskać informację wyboru osoby reprezentującej w przypadku wielokrotności lokalu.
  • Uzyskać informację spraw skierowanych do dobrowolnych, przymusowych eksmisji z lokalu.
  • Uzyskać informacje spraw dobrowolnego opuszczenia lokalu przed eksmisją.
  • Uzyskać informację dot. przysługującego prawa do lokalu, garażu w zakresie prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, statutu spółdzielni.

Pytania i odpowiedzi

Kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe, czy ponoszę opłatę z tytułu członka Spółdzielni?

Osoby, którym przysługuje prawo do lokalu są członkami z mocy ustawy – bez ponoszenia kosztów z tym związanych.

Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego czy mogę założyć księgę wieczystą na moim mieszkaniu?

Właściciele posiadający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego mogą założyć księgę wieczystą na swoim lokalu mieszkalnym, w tym celu trzeba złożyć wniosek SMP-05 do Spółdzielni o wydanie zaświadczenia do Sądu – Wydziału Ksiąg Wieczystych.

Posiadam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie i chcę wykupić mieszkanie, jak mogę to zrobić?

Ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności lokalu wymaga umowy w formie aktu notarialnego zawartej pomiędzy członkiem a Spółdzielnią. W tym celu trzeba złożyć wniosek do spółdzielni druk dostępny na naszej stronie.

Posiadam spółdzielcze lokatorskie mieszkanie, zmarł mi małżonek, czy mieszkanie przechodzi z mocy ustawy na moją rzecz?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi, z zastrzeżeniem, że  nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu.

Czy sprzedając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy potwierdzić w Spółdzielni komu przysługuje prawo do lokalu?

Przed udaniem się do kancelarii notarialnej należy zgłosić się do biura Spółdzielni – Działu Członkowsko- Mieszkaniowego  po zaświadczenie, w którym Spółdzielnia potwierdzi tytuł prawny do lokalu oraz uregulowanie wymaganych zobowiązań finansowych za lokal lub wykaże stan zadłużenia.

Jeżeli dla lokalu jest założona księga wieczysta w zaświadczeniu zostanie wpisany numer księgi wieczystej prowadzonej przez wydział ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego we Włocławku.

W przypadku, gdy pomiędzy datą wydania zaświadczenia, a datą sporządzenia umowy sprzedaży upłynie kolejny okres rozliczeniowy wymaganych opłat, należy zgłosić się do Spółdzielni celem dokonania końcowego rozliczenia zobowiązań z tytułu opłat za mieszkanie oraz za zużycie wody.

Członkostwo w Spółdzielni z mocy prawa, a wyznaczenie osoby reprezentującej.

Osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ekspektatywa własności nabywają członkostwo z mocy prawa. Jeżeli prawo do lokalu przysługuje wspólnie małżonkom, członkami Spółdzielni są oboje małżonkowie.

Członkiem Spółdzielni może być również osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. W tym przypadku warunkiem przyjęcia w poczet członków jest złożenie stosownej deklaracji.
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa własności należy do więcej niż jednej osoby, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z tych osób, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. Osoby te powinny wskazać pisemnie spółdzielni osobę uprawnioną do bycia członkiem Spółdzielni. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Jaka jest różnica między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a prawem odrębnej własności?

Prawa te są co do zasady podobne. Zasadnicza różnica w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym, polega na braku udziału w prawie do gruntu i częściach wspólnych nieruchomości. Ponadto dla odrębnej własności lokalu założona jest obligatoryjnie księga wieczysta, która nie jest wymagana w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa (która jednak również może zostać założona). Różnice te nie mają jednak wpływu na możliwość  dysponowania lokalem (tzn. sprzedaży, darowizny, zamiany, spadkobrania), która w obu przypadkach jest taka sama.

Czy po zgonie właściciela/współwłaściciela lokalu należy ustalić spadkobierców?

Należy niezwłocznie załatwić sprawy związane z nabyciem prawa do spadku. Zarówno prawo własności lokalu wyodrębnionego na pełną własność jak  i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlegają dziedziczeniu na ogólnych zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym. Przepisy te nie zakreślają terminu na dopełnienie formalności związanych ze wskazaniem osób dziedziczących spadek po zmarłym członku Spółdzielni lub osoby nie będącej członkiem. Jednakże w celu ustalenia współwłaścicieli, którzy solidarnie odpowiadają za opłaty związane z lokalem, wskazane jest dopełnienie tych formalności.

Czy można kupić mieszkanie od Spółdzielni w przypadku wygaśnięcia lokatorskiego prawa?

W przypadku odzyskania mieszkania, do którego przysługujące wcześniej członkowi spółdzielcze lokatorskie prawo wygasło, Spółdzielnia ogłasza przetarg na zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności tego lokalu i jego sprzedaży. Ogłoszenie o miejscu i czasie przeprowadzenia przetargu Spółdzielnia podaje do wiadomości na stronie internetowej Spółdzielni, w prasie lokalnej oraz w siedzibie Spółdzielni. Cenę wywoławczą do przetargu stanowi wartość rynkowa lokalu, którą określa rzeczoznawca majątkowy.

Czy osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie, spółdzielcze własnościowe, prawo odrębnej własności mogą wynająć mieszkanie bez zgody Spółdzielni?

Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez właściciela całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu lub jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni (np. zmieni się liczba osób zamieszkujących lokal), właściciel obowiązany jest do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynności.

Szczegółowe zadania działu:

  • Prowadzenie spraw z zakresu zbycia i nabycia prawa do lokalu, garażu – zgodności dokumentów.
  • Prowadzenie korespondencji z użytkownikami lokalu w zakresie regulowania spraw dot. przysługującego prawa do lokalu, garażu.
  • Bieżące i terminowe wprowadzanie zmian do systemu członkowskiego.
  • Przygotowanie  na lokal mieszkalny umów o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa,  na czas określony, nieokreślony, aneksów.
  • Prowadzenie rejestru członków spółdzielni, umów, osób pozbawionych prawa do lokalu.
  • Sporządzanie list członków na walne zgromadzenie.
  • Prowadzenie rejestru sprzedaży dla potrzeb rzeczoznawców majątkowych.
  • Przygotowanie dokumentacji dla potrzeb uzyskania postępowania spadkowego przez spółdzielnię osób, którym przysługiwało prawo do lokalu, garażu.
  • Przygotowanie i przeprowadzanie przetargu na lok. mieszkalny przejęty przez spółdzielnię.
  • Organizowanie, nadzorowanie i przygotowanie dokumentacji dot. dobrowolnych i przymusowych eksmisji z lokalu.
  • Prowadzenie korespondencji i rozmów o dobrowolne opuszczenie lokalu osób zadłużonych bez wyroku i z wyrokiem eksmisyjnym.
  • Przygotowanie dokumentów akt członkowskich i przedkładanie zarządowi zgodnie ze złożonymi wnioskami w zakresie przepisów prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, statutu spółdzielni.
  • Systematyczne udzielenie informacji dla potrzeb komornika, policji, urzędu skarbowego, prokuratury, sądu, urzędu miasta itp.
  • Prowadzenie spraw związanych z przysługującym prawem do lokalu, garażu  oraz przyszłych użytkowników  w zakresie prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, statutu spółdzielni wg. potrzeb.